středa 29. října 2014

Fish and Chips

Cestování je důležitou součástí mého života. Jsem typ člověka, který přijede z cesty domů a hned začne plánovat, kam vyrazí příště. Procestovala jsem mnoho zemí, ale mojí srdcovou záležitostí se stala Velká Británie. Miluji tu atmosféru, přírodu, lidi a především Londýn. Do Británie bych mohla jezdit zkrátka pořád. Zavzpomínala jsem na své zážitky a dostala chuť na jídlo, které člověk při návštěvě Británie prostě nemůže vynechat  - Fish and Chips. Neodmyslitelně patří k Británii stejně jako královská rodina, Big Ben, Buckinghamský palác nebo Sherlock Holmes. Není nic lepšího, než si sednout s Fish and Chips do některého londýnského parku a nasávat atmosféru. Pokusím se vám tuto atmosféru navodit i u nás.

Keep calm and cook on! :)


Ingredience: 
700 g filetu z tresky
sůl
rostlinný olej
kukuřičný škrob

Na těstíčko
125 g hladké mouky
1 lžička soli

200 ml piva
50 ml sodovky
1 lžička pepře
2 bílky

Na hranolky
500 g brambor
olivový olej
sůl

Domácí tatarská omáčka
200 ml majonézy
20 g nasekaných kyselých okurek
20 g nasekaných kaparů
10 g šalotky
1 lžíce citronové šťávy
1 lžíce nasekané plocholisté petržele
sůl, pepř

Postup:

1. Jako první si připravíme těstíčko na rybu. V míse smícháme mouku se solí a pepřem. Přiliji pivo, sodovku a sníh ze dvou bílků - těstíčko bude nadlehčenější. Opatrně promícháme a dáme chladit do lednice.

2. Na domácí hranolky si oloupeme brambory, které nakrájíme asi na centimetr široké hranolky. Je důležité, aby všechny hranolky měly podobnou velikost. Hranolky si vložíme do mísy, kterou napustíme studenou vodou.

3. Tatarskou omáčku si připravíme tak, že v misce smícháme majonézu s kapary, okurkami a šalotkou. Přidáme citronovou šťávu a petržel. Dochutíme solí a pepřem.

4. Hranolky si osušíme utěrkou a dáme je na plech vyložený pečícím papírem. Zakápneme olivovým olejem a dáme péct na 220° C cca 30 minut.



5. Filety z tresky si vykostíme, zbavíme kůže a nakrájíme na menší kusy (cca po 150 g). Rozpálíme si olej v pánvi. Každý filet nejprve obalím v kukuřičném škrobu. Filet oklepeme a vložíme do prochladlého těstíčka. Necháme těstíčku trochu okapat a ihned vložíme do rozpáleného oleje, kde smažíme z obou stran dokud není ryba zlatavá. Osmaženou rybu vždy necháme okapat na papírové utěrce a hned podáváme.

Dobrou chuť!









sobota 25. října 2014

Makrela s ratatouille

Ryby jsou super, o tom žádná. Jen je veliká škoda, že v Čechách je zvykem servírovat lososa, pstruha nebo vánočního kapra. Proto mě velmi mile překvapilo, že Šimon vybral makrelu. Určitě spousta z vás si představí uzenou makrelu, která moc chutná není. Až vyzkoušíte tenhle recept, uznáte, že makrela je vlastně hrozně skvělá ryba! Mnoho lidí se bojí kuchat a vyfiletovávat ryby sami. Přiznám se, že já jsem k nim donedávna také patřila, ale Šimon mě na tomto jídle naučil, jak na to a musím uznat, že se vážně není čeho bát. V některém z mých dalších článků vám ukážu, jak se s tím poprat


Ingredience:
400 g filetu z makrely
bylinky, sůl, pepř
máslo

Na ratatouille
1/2 lilku

1 červená paprika
3 lžíce drcených rajčat
1 červená cibule
2 stroužky česneku
50 ml bílého vína
olivový olej
sůl, pepř, tymián

Postup:

1. Začneme ratatouille. Na tenké proužky si nakrájíme lilek a papriku. V hrnci rozpálíme olivový olej a přidáme lilek s paprikou. Necháme dusit pod pokličkou.


2. Cibuli si nadrobno nasekáme a spolu s drceným česnekem přidáme do hrnce. Cibuli zarestujeme. Přidáme drcená rajčata a opět dusíme pod pokličkou.



3. Přilijeme víno a okamžitě přiklopíme, aby se víno odvařilo.Dusíme do té doby, dokud není zelenina měkká. Ochutíme solí, pepřem a přidáme tymián.

4. Na rybu si rozpálíme v pánvi máslo. Makrelu osolíme. Filety dáme do pánve kůží dolů a chvíli je přidržíme, aby se "nezkroutily". Přidáme bylinky. Krátce makrelu z obou stran opečeme. 



Dobrou chuť!




Finální styling 

Houbový garnish

Šimonův "majstrštyk". Je to jedno z nejjednodušších jídel, co znám. To mu však neubírá na lahodnosti. Díky tomuto jídlu jsem se naučila dvě věci. Za prvé se mi vážně potvrdilo, že v jednoduchosti je krása a síla (v našem případě skvostná chuť) a za druhé mě Šimon vyškolil, co se týče vaření s vínem. Znáte základní poučku? Není to úplné vyvaření vína, jako jsem tipovala já, ale... Nikdy nepřilívejte do jídla víno z vlastní skleničky. Na to přeci máte skleničku vašeho spolukuchaře :)

Ingredience:
200 g žampionů

2 šalotky
máslo
70 ml bílého vína
50 ml smetany (min.31%)
sůl, pepř
tymián
muškátový květ



Postup:

1. Žampiony si očistíme a nakrájíme na větší kusy. V pánvi si rozpálíme máslo, na kterém zpěníme nadrobno nasekané šalotky.

2. Přidáme žampiony a jen chvíli restujeme. Po celou dobu přidáváme máslo. Je důležité, aby žampiony byly  zlatavé, ale zároveň rare. Přilijeme víno a necháme ho odpařit. 
  



3. Osolíme, opepříme, přidáme trochu muškátového květu a tymián.Zjemníme smetanou.
 Podáváme s bagetkou.

Dobrou chuť!

Thajská polévka

Vinohrady jsou pravým kulinářským rájem. Nejen, že je zde asi největší koncentrace vyhlášených podniků, kde můžete ochutnat opravdu skvostné jídlo, ale nachází se zde i krásný byt mého kamaráda, který je opravdovým mistrem kuchyně. Chlap v kuchyni je báječná kombinace. Zvláště, jedná-li se o vtipného, milého, chytrého milovníka dobrého vína a jídla, nadšeného (a skvělého) kuchaře Šimona Srpa. Připravili jsme si pro vás tři senzační jídla, která nejsou náročná na přípravu a jsou rychle hotová. Nejprve jsme se pustili do famózní thajské polévky, pak jsme připravili Šimonův vyhlášený houbový garnish a vše završili ne příliš často používanou, avšak skvělou makrelou s ratatouille. Protože oba razíme heslo, že při vaření má být především příjemná a pohodová atmosféra, celé odpoledne se neslo v duchu dobrého vína a kvalitní hudby. Byl to báječně strávený čas, díky za něj! 

Ingredience:

1 cibule
3 stroužky česneku
40 g zázvoru
1 l kuřecího vývaru
250 g kuřecích prsou
150 g žampionů
1/2 menšího lilku
2 chilli papričky
1 plechovka kokosového mléka

koriandr
sůl, pepř
4 limety


Postup:

1. Orestujeme na jemno nasekanou cibuli. Po zesklovatění přidáme česnek nakrájený na plátky, které orestujeme (nesmí zhnědnout, jinak je česnek hořký!). Přidáme plátky zázvoru a chilli papričky.


2. Očištěné žampiony nakrájíme na tenčí plátky a spolu s kuřecím masem, které jsme nakrájeli na kostky, přidáme ke směsi. Chvíli restujeme.


3. Mezitím si připravíme lilek, který spolu s řapíkatým celerem nakrájíme na malé proužky.

4. Směs zalijeme vývarem a přidáme řapíkatý celer a lilek. Necháme provařit.

5. Přilijeme kokosové mléko, šťávu z limetek a ochutíme solí, pepřem a trochou chilli. Na závěr dáme do polévky koriandr.

Dobrou chuť!







středa 22. října 2014

Buchtičky s vanilkovým krémem

Vzpomínka na dětství. Jediné jídlo, které ve školní jídelně bylo opravdu dobré a na které jsem se vždy těšila. Pokaždé, když byly buchtičky, voněla celá jídelna (což se moc nestávalo) a den byl prostě tak nějak hezčí. Spoustu lidí dělá krém z vanilkového pudingu, což je ta největší chyba, kterou můžete udělat. Protože co je lepší, než vůně čerstvé vanilky? Garantuji vám, že už při přípravě neodoláte a budete muset ochutnávat :) Tak se do toho pojďte pustit a chvíli se zasnít. 
A jaké jídlo připomíná dětství vám? 

Ingredience:
 

Na buchtičky
170 ml mléka
330 g hladké mouky
1 vejce
100 g másla
1/3 kostky droždí

100 g cukru krupice
špetka soli


Na vanilkový krém

250 ml smetany (min. 31%)

100 ml mléka
1 vanilkový lusk
2 žloutky
30 g cukru krupice




Postup:

1. Nejprve si připravíme těsto na buchtičky. Začneme kváskem - do mističky dáme lžičku cukru, droždí a zalijeme dvěma lžícemi vlažného mléka. Necháme 10 minut odpočinout. 


2.Do mísy si nasypeme mouku, cukr, vejce, vlažné mléko, ve kterém předtím rozpustíme máslo a kvásek a přidáme špetku soli. Vypracujeme hladké těsto. Těsto je hotové, když se přestane lepit na stěny mísy. Těsto poprášíme moukou a necháme na teplém místě asi hodinu vykynout. 



3. Z vykynutého těsta si "odtrháváme" malé dílky, ze kterých rukou vytvoříme kuličky. Je důležité, aby všechny kuličky byly podobné velikosti. Předejdeme tak tomu, že by některé pak byly upečené a jiné ještě ne. 

4. Buchtičky klademe do máslem vymazaného pekáčku. Každou ještě ze všech stran pomažeme rozpuštěným máslem, aby se nepřilepily. Pečeme dozlatova (cca 25 minut) na 160° C. Poté vyndáme z trouby a ještě horké buchtičky pomažeme trochou rumu.

5. A teď k vanilkovému krému. Smetanu a mléko si nalijeme do kastrůlku. Rozřízneme vanilkový lusk a nožem vyškrábeme semínka. Semínka a vanilkový lusk přidáme do smetany a přivedeme k varu.

6. Když směs začne vařit, vypneme a necháme chvilku vychladnout. Jakmile je smetana vlažná, vyjmeme lusk a přidáme prošlehané žloutky s cukrem a zašleháme do smetany. 



7. Krém začneme, za stálého míchání, vařit na mírném plameni, dokud krém nezačne houstnout. Ihned po zhoustnutí přestaneme vařit a necháme volně zchladnout. Při chladnutí krém ještě zhoustne, takže je dobré ho občas promíchat.


Dobrou chuť!




Foto: Kateřina Hošková

neděle 19. října 2014

Selský salát se slaninou a ztraceným vejcem

Když jsem poprvé vyzkoušela tento salát, hned jsem věděla, že bude patřit ke "stálicím" mé kuchyně. Je rychle hotový, nenáročný a sklízí úspěch nejen u žen :). Ztracené vejce je v poslední době velmi oblíbená úprava, ze které má však spoustu lidí zbytečný strach. Až vajíčko rozříznete a do salátu začne pomalu téct žloutek, garantuji vám, že si tento recept velmi oblíbíte.




Ingredience:

250 g salátu dle chuti (polníček, špenát...)
150 g slaniny
1/3 bagety
1 vejce
ocet
olivový olej
máslo
sůl, pepř
tymián

Postup:

1. Salát omyjeme a necháme okapat. Slaninu nakrájíme na proužky a opečeme na pánvi. Bagetu nakrájíme na kostičky, které opečeme na másle.

2. Do malého hrnce nalijeme vodu, do které kápneme trochu octa a přivedeme k varu. Voda musí vařit, ale ne moc, aby nám nerozmetala vajíčko. Když voda začne vařit, uděláme v ní vařečkou jemný vír. Vejce si vyklepneme do misky a vhodíme do vířící se vody. Necháme vařit 2 minuty. Po vyjmutí vajíčko okamžitě dáme do studené vody, aby se vlastním teplem neuvařilo.

3. Salát si ochutíme solí, pepřem a tymiánem. Přidáme slaninu, krutony a trochu olivového oleje. Salát lehce promícháme a naservírujeme na talíř. Navrch posadíme ztracené vejce.

Dobrou chuť!

    Foto: Kateřina Hošková

Polévka z pečené dýně

Když se řekne slovo podzim, mnoho lidí si vybaví padající listí. Ve mně slovo podzim evokuje vzpomínku na dýni. V tomto ročním období začínám více jíst maso a mám chuť na vydatné polévky. Neznám lepší, která by se tak hodila k době barevného listí, než dýňovku. Na podzim ji mám na stole skoro každý týden. 



Variantu z pečené dýně jsem si zamilovala. Pečená dýně dává polévce výraznější a celkově lepší chuť. Chilli paprička a zázvor jsou dobrým kontrastem k jinak sladké dýni.

Ingredience:

1 středně velká dýně hokaido
1 l zeleninového vývaru
1 cibule
50 ml smetany (min. 31%)
3 stroužky česneku
sůl, pepř
muškátový oříšek
1/2 chilli papričky
zázvor
olivový olej


Postup:

1. Dýni si rozdělíme na čtvrtky, lžíci vydlabeme semínka. Čtvrtky dýně si rozkrájíme měsíčky a spolu s cibulí, rozkrájenou na osminky a oloupanými stroužky česneku dáme na plech, vyložený pečícím papírem. Osolíme, opepříme a zakápneme olivovým olejem. Dáme do trouby na 220° C a pečeme asi 30 minut do změknutí. 

                         

2. Upečenou zeleninu si přendáme do hrnce a zalijeme zeleninovým vývarem. Krátce povaříme a směs rozmixujeme tyčovým mixérem. Přidáme smetanu a ještě chvíli provaříme. Dochutím solí, pepřem, muškátovým oříškem, nakrájenou chilli papričkou a trochou zázvoru, který nakrájíme na malé kousíčky.

3. Můžeme podávat s trochou olivového oleje, dýňovými semínky, papričkou nebo kapkou smetany. Záleží na chuti.

Dobrou chuť!



Foto: Kateřina Hošková

Sobota na venkově

Poslední dny krásného podzimu se snažím užívat opravdu naplno. Bohužel, poslední dobou jsem měla spoustu práce, takže na vychutnávání si podzimní atmosféry nezbylo moc času. Proto jsem byla velmi ráda, když jsem mohla na chvíli odjet z uspěchané Prahy a strávila jsem sobotní odpoledne u své kamarádky na venkově. Byl to báječně prožitý čas a jak asi tušíte, samozřejmě jsem něco uvařila :) 
Loučení s hezkým počasím započalo nejbáječnější dýňovou polévkou, která k podzimu neodmyslitelně patří. Poté přišel na řadu selský salát se ztraceným vejcem a slaninou. Nechyběla ani sladká tečka na závěr, u které jsme zavzpomínaly na dětství, udělala jsem totiž milované buchtičky s vanilkovým krémem.

Domácí papričky

Zároveň jsme oslavovaly úspěšné složení zkoušek jejích pejsků. Kamarádka vlastní dva úžasné šampiony.




Foto: Kateřina Hošková